Специалност "Комуникационна и компютърна техника и системи" (ККТС)
ОКС „бакалавър“
Препратка към: Учебен план ‘2022 (pdf)
Обучението по специалността включва изучаване на компютърни мрежи и информационни системи.
По компютърни мрежи студентите получават умения за дизайн на мрежите, тяхното администриране, конфигуриране на различните видове рутери и комутатори (switch). В процеса на обучение се използват симулатори и практически примери с най-новите решения на CISCO, Juniper, Mikrotik както и други доставчици на комуникационно оборудване.
По информационни системи се изучават детайлно Windows и Linux операционни системи, тяхната архитектура и начините за разработване на системен и потребителски софтуер за тях.
В процеса на обучение е включена работа с различни видове Web сървъри, сървъри за бази данни от типа на Oracle, MySQL, MSSQL, PostgreSQL, MongoDB, Neo4j.
Софтуерните умения на бъдещите компютърни специалисти се изграждат чрез обучение по програмни езици от типа на C/C++, Java, JavaScript, Phyton, RUST, езици за функционално програмиране.
Студентите се обучават да програмират, моделират и проектират информационни системи, да тестват софтуер и оценяват неговото качество.
Изучават се архитектурата и принципите на работа на мобилните мрежи, Android и IOS операционни системи, както и модерните средства за разработване на програмно осигуряване за мобилни телефони, системи за GPS навигация, различни видове електронни часовници, смарт-гривни, системи за работа с виртуална и добавена реалност.
Обучението се провежда посредством съвременни методи за развиване на креативност и умения. Основно се използват софтуерни симулатори и съвременни софтуерни среди за разработване на софтуер или проектиране на мрежи. Използват се съвременни електронни платформи за обучение от типа на Microsoft Teams и Moodle.
Всеки студент работи индивидуално или в малка група, така че да може да има индивидуален контакт с преподавателя и да може да развива максимално бързо своите знания и умения.
Учебният план включва фундаментални, общоинженерни и специализиращи дисциплини изучаващи създаването, развитието, инструментариума, поддържането, и управлението на компютърно базирани информационни системи, както и внедряването и експлоатацията на комуникационни системи в областта на стационарните, мобилните, безжичните комуникации, техническите средства и технологии за охрана, сигурност и защита.
Продължителността на обучението е 4 години и завършва с полагане на държавен изпит, а завършилите получават държавна диплома за висше образование с професионална квалификация „инженер по комуникационна и компютърна техника“.
По желание студентите могат да придобият допълнителна квалификация „механик осигурителна техника“, което допринася за по-добрата професионална реализация при заемане на длъжности в системата на „Метрополитен” ЕАД и НК „Железопътна инфраструктура”.
Завършилите специалността „Комуникационна и компютърна техника и системи” могат да се реализират във всички частни, корпоративни и държавни фирми, държавната администрация, службите за сигурност и отбрана, чийто предмет на дейност е в областта на телекомуникациите, компютърните и информационните технологии.
Могат да продължат обучението си в следващата степен на висшето образование.
Факултет
"Комуникации и електрообзавеждане в транспорта""
Катедра "Съобщителна и осигурителна техника"
Лице за информация:
проф. д-р инж. Е.Димитрова
контакти: edimitrova@vtu.bg
Страница на катедрата: