Специалност "Киберсигурност в транспорта"

ОКС „бакалавър“

Обучението по специалността е приложно (практически) насочено в киберсигурността и дава знания за методите за автентикация, интегритет на данни, киберзащита и криптография.

Включва изучаване на компютърни мрежи и информационни системи и организиране на тяхната киберзащита.

В процеса на обучение се използват съвременни методи за преподаване и обучение, които осигуряват на обучаемите възможности за сертифициране по съвременни стандарти като Certified Information Systems Security Professional (CISSP), Certified Information Systems Auditor (CISA), Certified Information Security Manager (CISM),  CompTIA Security+, Certified Ethical Hacker (CEH), GIAC Security Essentials Certification (GSEC), Systems Security Certified Practitioner (SSCP). 

Изучава се дизайн и защита на компютърните мрежи, адресиране, протоколи за работа в тях, видове администриране, конфигуриране на различните видове рутери и комутатори (switch). Разглеждат се различните видове защитни стени, системи за превенция на интрузии както и  методи за изграждане на криптирани комуникации.

В процеса на обучение се използват симулатори и практически примери с най-новите решения на CISCO, Juniper, Mikrotik както и други доставчици на системи за мрежова защита.

Изучава се детайлно защитата на Windows, Linux, Android, IOS и други  операционни системи, Web сървъри, сървъри за бази данни и приложен потребителски софтуер.

Изучават се програмни езици (Phyton, Shell Script) използвани от системните администратори за системно програмиране и защита от атаки.

Разглеждат се архитектури за виртуализация и cloud решения и методите за тяхната защита.

Изучават се методи за прилагане на изкуствен интелект за киберзащита на мрежи и информационни системи.

За създаване на практически умения в областта на тестване на сигурност на мрежи и системи, основно се използва Kali Linux операционна система и специализирани скриптове.

Обучението се провежда посредством съвременни методи за развиване на креативност и умения. Използват се съвременни електронни платформи за обучение от типа на Microsoft Teams и Moodle.

Всеки студент работи индивидуално или в малка група, така че да може да има индивидуален контакт с преподавателя и да може да развива максимално бързо своите знания и умения.

Продължителността на обучението е 4 години и приключва  с  държавен  изпит,  като завършилите получават държавна диплома за висше образование с професионална квалификация „инженер по киберсигурност“.

Завършилите специалността могат да се реализират като високоплатени специалисти във всички комуникационни и софтуерни компании, държавната  администрация, службите  за  сигурност  и  отбрана, мобилните оператори, банки.

Могат да продължат обучението си в следващата степен на висшето образование.

Факултет "Комуникации и електрообзавеждане в транспорта"

Катедра "Съобщителна и осигурителна техника"

Лице за информация: 

проф. д-р инж. Е.Димитрова

контакти: edimitrova@vtu.bg

Страница на катедрата:

https://sots.vtu.bg/