Специалност "Комуникационна и осигурителна техника" (КОТ)

ОКС „бакалавър“

Препратка към: Учебен план ‘2022 (pdf)

Специалност „Комуникационна и осигурителна техника” е предназначена да осигури необходимите инженерно-технически кадри по проблемите на комуникационните, осигурителните и други специализирани системи, както и в областта на ядрената енергетика, железопътния и автомобилния транспорт, Метрополитен и в сферата на високонадеждните и безопасни комуникационни, осигурителни и охранителни системи.

Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков” със своята 100 годишна история е единственото в България, което осигурява практически знания и умения в областта на комуникационните и осигурителни системи (SAFETY CRITICAL INFORMATION SYSTEM).

Студентите, обучаващи се по специалността „Комуникационна и осигурителна техника” в образователно-квалификационна степен „Бакалавър” придобиват знания в съответствие с най-новите технологии, технически средства и среди за програмиране на водещите в индустрия фирми – SIEMENS, ALSTOM, PILZ, HIMA, WAGO. В обучението е включено детайлно усвояване на принципите за разработване на високонадеждно и безопасно програмно осигуряване.

Примерите обхващат управление на железопътното движение в гари и междугария, управление на автономни автомобили, управление на процеси в ядрената енергетика, управление на комплексни процеси в електрозахранването, изграждане на IoT специализирани приложения и други сложни системи.

Усвояват се в детайли методите за предаване на данни базирани на PROFIBUS, MODBUS, SafeETHERNET, DMP3 и други индустриални протоколи.

Студентите се обучават и на принципите за изграждане на SCADA системи, които са широко разпространени в индустриалната автоматика на осигуряване на безопасността, охраната на сложни обекти и технологични процеси; теорията, принципите и йерархичните структури за автоматично управление с висока надеждност и безопасност, работещи в динамичен режим и в реално време; най-новите технологии, технически средства и програмни модификации, които да използват в изграждането и експлоатацията на сложни технически устройства и системи.

 Обучението в специалността гарантира бързо намиране на високоплатена работа на квалифицираните специалисти.

Продължителността на обучението е 4 години и завършва с полагане на държавен изпит, а завършилите получават държавна диплома за висше образование с професионална квалификация “инженер по комуникации”.

По желание студентите могат да придобият допълнителна квалификация „механик осигурителна техника“, което допринася за по-добрата професионална реализация при заемане на длъжности в системата на „Метрополитен” ЕАД и НК „Железопътна инфраструктура”.

Завършилите специалността могат да се реализират в държавните транспортни организации и фирми като висши ръководни кадри и специалисти с богата теоретическа и практическа подготовка в областта на транспорта, енергетиката, комуникациите, националната сигурност; Софийския метрополитен; Българската телекомуникационна компания; Министерството на вътрешните работи.

Могат да продължат обучението си в следващата степен на висшето образование.

Факултет
"Комуникации и електрообзавеждане в транспорта""

Катедра "Съобщителна и осигурителна техника"

Лице за информация: 

проф. д-р инж. Е.Димитрова

контакти: edimitrova@vtu.bg

Страница на катедрата:

https://sots.vtu.bg/

ОКС „магистър“

Обучението в образователно-квалификационна степен „магистър“ е след завършена степен „бакалавър” и завършва със защита на дипломна работа.

По учебния план могат да се обучават кандидати, завършили ОКС „бакалавър“ в следните области на висшето образование:

  1. Природни науки, математика и информатика;
  2. Технически науки.

Студентите се обучават да програмират на специализирани езици за програмируеми контролери като Ladder Logic, Function Block Diagram, Sequential Function Charts, Structured Text, Instruction List.

В обучението е включено детайлно усвояване на принципите за разработване на високонадеждно и безопасно програмно осигуряване. Извършва се на база решаване на практически примери, чрез използване на модерни симулатори, микропроцесорни системи и специализирани лабораторни постановки.

Студентите се обучават и на принципите за изграждане на SCADA системи,  интелигентни системи при управление на разсредоточени обекти, анализ и управление на риска, криптография, комуникационни мрежи от следващо поколение, автоматично управление на транспортни средства, радионавигационни системи, информационни технологии, изграждане на IoT специализирани приложения.

Получените по време на магистърското обучение професионална квалификация и умения осигуряват възможност на „магистър-инженера” по комуникационни и осигурителни системи да заеме ръководни длъжности в областта на транспорта, комуникациите, „Метрополитен“ ЕАД,  НК  „Железопътна инфраструктура“ и БДЖ-ЕАД, телекомуникационни  компании,  Министерството  на вътрешните  работи,  в  системата  на  националната  сигурност, отбрана, мениджърски дейности в интегрирани компютърно-комуникационни системи за управление, научноизследователски длъжности във ВУ.

Могат да продължат обучението си за получаване на образователна и научна степен „доктор”.

Обучението в ОКС „магистър” във ВТУ „Т. Каблешков” отговаря на изискванията на съвременната и комплексна специалност IT. Съвременна, защото е компютърно обвързана и комплексна, защото подготвя специалисти за най-динамично развиващия се бранш, информационните технологии и комуникациите, обезпечаващи функционирането на технологичния процес на получаване, обработка, предаване и съхраняване на информация чрез съвременните компютърни и комуникационни технологии.

ОКС „магистър“ – след професионален бакалавър

Обучението в тази образователно-квалификационна степен е с продължителност пет семестъра след завършена степен „професионален бакалавър“ в същото професионално направление и приключва със защита на дипломна работа.

Получените по време на магистърското обучение професионална квалификация и умения осигуряват възможност на „магистър-инженера” по комуникационна и осигурителна техника да заема редица ръководни и изпълнителски длъжности в производствената сфера (приоритетно в областта на транспорта), в това число за изпълнение на операторска и сервизна дейност, систем-организаторска и мениджърска дейност в интегрирани компютърно-комуникационни системи за управление, научноизследователски длъжности във ВУ.

Могат да продължат обучението си за получаване на образователна и научна степен „доктор”.

Обучението в ОКС „магистър” – след професионален бакалавър във ВТУ „Т. Каблешков” отговаря на изискванията на съвременната и комплексна специалност IT. Съвременна, защото е компютърно обвързана и комплексна, защото подготвя специалисти за най-динамично развиващия се бранш, информационните технологии и комуникациите обезпечаващи функционирането на технологичния процес на получаване, обработка, предаване и съхраняване на информация чрез съвременните компютърни и комуникационни технологии.

ОКС „магистър“ – за неспециалисти

Учебният план е предназначен за студенти, завършили ОКС „Бакалавър” и/или ОКС „Магистър” от области на висшето образование: 3.Социални, стопански и правни науки (само 3.5; 3.7; 3.8); 4.Природни науки, математика и информатика; 5.Технически науки; 9.Сигурност и отбрана.

Планът включва изравнително обучение с продължителност два семестъра, което дава възможност на кандидатите, завършили ОКС „бакалавър” и/или „магистър” по специалност или направление, различни от 5.3, да получат необходимите базови знания от бакалавърския курс на специалност КОТ. След завършване на това обучение те продължават заедно с магистрите в специалност “Комуникационна и осигурителна техника“ със срок на обучение три семестъра. Обучението завършва с разработване и защита на дипломна работа.

Получените по време на магистърското обучение, професионална квалификация и умения, осигуряват възможност на завършилите да се реализират като висши ръководни кадри и специалисти в научни, развойни и проектантски институти и организации, занимаващи се с разработването и внедряването на комуникационни и информационни технологии, управлението на сложни технологични процеси и движението на транспортни средства. Те могат да работят като преподаватели във висши и средни училища.

Могат да продължат обучението си за получаване на образователна и научна степен „доктор”.

Обучението в ОКС „магистър” във ВТУ „Т. Каблешков” отговаря на изискванията на съвременната и комплексна специалност IT. Съвременна, защото е компютърно обвързана и комплексна, защото подготвя специалисти за най-динамично развиващия се бранш, информационните технологии и комуникациите, обезпечаващи функционирането на технологичния процес на получаване, обработка, предаване и съхраняване на информация, чрез съвременните компютърни и комуникационни технологии.